DIN ir ISO standartai, jų reikšmė
Kai detalės yra standartizuotos, su jomis yra papraščiau dirbti, skirti vieną nuo kitos. Kad tai taptų įmanoma, centrinė standartizacijos institucija turi aprašyti esmines tvirtinimo detalių charakteristikas, kurios bus naudojamos gamintojų ir pardavėjų.
Europoje naudojami standartai
Standartas
Informacija
DIN standartas
Išdavėjas: Deutsches Instutut für Normung (Vokietijos standartizacijos institutas)
Nacionalinis Vokietijos standartas
DIN standartai yra suteikti elektronikos komponentams, organizavimo metodams bei tvirtinimo elementams. DIN standartas išlieka dažnas Vokietijoje ir kitose šalyse, nors jo keitimas ISO standartu įgyja pagreitį. DIN standartas išliks tiems elementams, kuriems nėra sukurtas ISO/EN standartas arba kuriems standartizuoti nėra poreikio.
ISO standartas
Išdavėjas: International Organization for Standartization (Tarptautinis standartizacijos institutas)
Tarptautinis standartas
Terminas „ISO“ kilęs iš graikiško žodžio „lygus“. ISO standartas naudojamas visame pasaulyje ir nors jis įgauna vis daugiau svarbos, vokiškas DIN standartas, pasaulyje buvęs standartizacijos lyderiu, neišnyksta.
EN standartas
Išdavėjas: Europos standartizacijos komitetas (CEN)
Europäische Norm (Europos standartas)
EN standarto sukūrimo idėja buvo nustatyti vienodas prekybos Europoje sąlygas. Pirešingai nei ISO standartai, EN standartai taikomi vien Europos Sąjungoje. Europos standartizacijos komitetas stengiasi EN ir ISO standartus paversti vienu standartu. ISO standartas turėtų būti priimamas nekeistas kaip EN standartas, su tuo pačiu numeriu, tik prasidedantis EN ISO. Jei tai neįmanoma europiniu standartizacijos lygiu, atskiri EN standartai išleidžiami su standartiniais EN numeriais, kitokiais nei ISO numeriai.
DIN EN standartas
Tai kombinacija standartų, nurodanti, kad standarto numeris (pvz. 12345) nurodo tą patį objektą tiek DIN, tiek EN standartuose.
DIN EN ISO standartas
Tai kombinacija standartų, nurodanti, kad standarto numeris (pvz. 12345) nurodo tą patį objektą tiek DIN, tiek EN, tiek ISO standartuose.
DIN ISO EN
Vokiška nacionalinė ISO standarto versija, priimta be pakeitimų.
Ką rodo DIN standartas?
Šis standartas pasižymi savo paprastumu. Pavyzdžiui, teiraujantis nerūdijančio plieno varžtų, visoms norimo varžto savybėms apibrėžti užtektų pasakyti pvz. „DIN 933, M12x50, A4-80“.
Standartai apibrėžia bent vieną iš šių savybių:
Galvutės formą (pvz., šešiakampė, cilindrinė, įleidžiama)
Sriegio tipą
Sriegio ilgį
Sriegio žingsnį
Nerūdijančio plieno grupę ir stiprumo klasę
Standartų pokyčiai
DIN standartas buvo pritaikytas naudoti Vokietijoje, EN ir ISO standartai skirti Europai ir pasauliui. Daug ISO standartų kilo iš DIN standartų.